Boli nezamestnané. Dnes majú prácu, po akej túžili

Ste čerstvým absolventom, končí vám materská dovolenka alebo vás aktuálne zamestnanie nebaví a túžite po zmene? Všetci dobre vieme, že si nájsť prácu, ktorá by vás napĺňala, nie je jednoduché a už vôbec nie na východnom Slovensku. Podobný problém mali aj Marianna a Tímea. Život im zmenila rekvalifikácia.

Dnes sú tieto dve východniarky zamestnané a svoju prácu si nevedia vynachváliť. Ako sa im to podarilo?

Nemala nad čím rozmýšľať

Tímea je 38-ročná žena, ktorá vyštudovala ekonomickú školu. Bola dlhodobo nezamestnaná. Keď si už myslela, že sa jej prácu v odbore nepodarí nájsť, na internete natrafila na kurz účtovníctva, ktorý ponúkala vzdelávacia spoločnosť NOVA TRAINING. „Bola tam iba jedna podmienka, a to byť zaevidovaná na úrade práce. Keďže som to spĺňala, nič mi nebránilo, aby som sa na rekvalifikačný kurz (REPAS) prihlásila. Prekvapilo ma, že bol úplne zadarmo. Nemala som nad čím rozmýšľať,“ hovorí. Tímea vždy túžila pracovať ako účtovníčka, to bol aj dôvod, prečo sa vôbec rozhodla študovať na ekonomickej škole. „Keďže sa zákony neustále menia, potrebovala som sa naučiť nové ustanovenia. To bol aj môj kameň úrazu na pohovoroch. Nebola som v tom zbehlá a nevedela som si rady,“ dodáva.

Kurz účtovníctva Tímei pomohol nielen po teoretickej, ale aj po praktickej stránke.

Naučila sa účtovať

Najväčšie pozitívum v absolvovaní kurzu Tímea vidí v praktickej časti. „Lektori boli veľmi ústretoví a milí. Oceňujem najmä to, že som sa naučila účtovať v programe Money S3, ktorého znalosť vyžaduje množstvo firiem. Prácu som si našla do dvoch mesiacov. Chopila som sa šance a využila som ju naplno. Veľmi sa teším, že som konečne zamestnaná a mám prácu, ktorá sa mi nesmierne páči.“

Móda ju zaujímala odmalička

Druhou východniarkou, ktorá sa rozhodla absolvovať rekvalifikačný kurz (REPAS), je Marianna. Odmalička mala vzťah k móde. Jej tajným snom bolo pomáhať ženám pri výbere oblečenia. Na to, aby sa mohla zamestnať v takejto predajni, potrebovala ovládať prácu s registračnou pokladňou. „Spoločnosť NOVA TRAINING som si vybrala na základe dobrých recenzií. Vôbec ma nesklamali, všetko, čo sa o nich písalo, bola pravda. Láskavý personál a úžasní lektori. Odbornú prax som mala v butiku. Nebolo to teda iba o teoretických vedomostiach,“ hovorí.

Miesto získala v predajni, kde praxovala

Marianne sa po skončení kurzu okamžite naskytla možnosť pracovať v predajni, kde aj praxovala. „Som tu maximálne spokojná a veľmi si to užívam. Rekvalifikačné kurzy, ktoré zabezpečuje spoločnosť NOVA TRAINING, odporúčam naozaj všetkým najmä kvôli lektorom, ktorí majú bohaté skúsenosti z praxe a množstvo odborných vedomostí. Nehovoriac o tom, že v rámci kurzu asistent predaja sme absolvovali teoretickú prípravu z hygienického minima a spoločnosť nám zabezpečila vykonanie skúšok na Regionálny útvar verejného zdravotníctva (RUVZ), kde sme získali aj osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností,“ dodáva.

Cesta, ako sa zamestnať

Cieľom vzdelávacej spoločnosti NOVA TRAINING, ktorá rekvalifikovala vyše 33 000 ľudí, je pomocou kvalitného lektorského kolektívu a siete odborných poradcov pomôcť nezamestnaným posunúť sa ďalej na pomyselnej vedomostnej čiare. „Našich uchádzačov chceme vzdelávať, byť ich prínosom a poradiť im. Rekvalifikačný kurz je cesta, ako sa zamestnať,“ hovorí Jozef Fencik, konateľ spoločnosti.

Článok bol vytvorený a uverejnený denníkom KOŠICE:DNES.