Boli bez práce. Život im zmenilo správne rozhodnutie.

Nezamestnanosť je v súčasnosti aktuálny problém. Ľudia študujú odbory, ktoré ich nebavia. Tí, ktorí raz stratili prácu, sú demotivovaní a nevedia ako ďalej. Niekedy si však stačí povedať – dosť! Zvýšiť svoje šance môžete rekvalifikačným kurzom, za ktorý nezaplatíte ani cent.

Alexander a Milena sú Košičania, ktorí si nevedeli nájsť prácu. Alexander sa túžil stať strojárom a Milena zas chcela vycestovať do zahraničia. Jedného dňa si povedali, že budúcnosť majú pred sebou a nebudú vyplakávať do vankúša. Chopili sa šance a rozhodli sa rekvalifikovať.

Chcel sa stať strojárom

Alexander je 26-ročný mladý muž, ktorému sa vždy páčila práca v strojárenskom priemysle. „Raz som ,surfoval‘ na internete a natrafil som na možnosť absolvovať rekvalifikačný kurz cez spoločnosť NOVA TRAINING. Povedal som si, že prečo to nevyskúšať, veď v podstate nemám čo stratiť,“ hovorí.

Tým, že bol nezamestnaný, no evidovaný na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, mal možnosť sa prihlásiť na rekvalifikačný kurz cez projekt REPAS podľa vlastného výberu, a to úplne zadarmo. „Vždy som chcel pracovať pri strojoch. Na teoretickej časti som sa učil o nových strojárenských technológiách. Bolo to celkom náročné, pretože som zo začiatku ničomu nerozumel. Lektori boli však ústretoví a snažili sa nám všetko vysvetliť, ako sa vraví, po lopate.“

Alexandrovi sa najviac páčila prax, ktorá bola uskutočňovaná v reálnej prevádzke. „Po ukončení kurzu som si našiel zamestnanie do mesiaca. Som rád, že som sa na niečo také dal. Odporúčam to naozaj každému. Nemáte čo stratiť, iba získať,“ dodáva.

Pracuje v Rakúsku

Milena je 44-ročná žena, ktorá sa o možnosti rekvalifikácie dozvedela od známej. „Nemala som prácu a túžila som pracovať v zahraničí. Na to, aby som sa mohla stať opatrovateľkou, som potrebovala certifikát.“

Prezradila nám, že vzdelávaciu spoločnosť NOVA TRAINING si vybrala na základe referencií, ktoré ju vôbec nesklamali. „Lektori boli na vysokej úrovni. Výklad bol odborný a veľa som sa naučila. Za najväčšie pozitívum však považujem odbornú prax, kde sme mali možnosť sa zaučiť priamo v sociálnom zariadení, ktoré nás pripravilo na reálnu starostlivosť o pacientov,“ dodáva.

Aj keď vraví, že zo začiatku to bolo náročné, nevzdala to a išla si ďalej za svojím snom. Dnes pracuje v Rakúsku. „Najťažšie na tom všetkom bolo si zvyknúť na cudziu krajinu. Musím však povedať, že ma táto práca napĺňa a som naozaj rada, že som sa rozhodla rekvalifikovať,“ dodáva.

Nezamestnaný nadobudne teoretické, ale i praktické znalosti.

Cieľom je vzdelávať

Vzdelávacia spoločnosť NOVA TRAINING takto rekvalifikovala dodnes už vyše 33 000 ľudí. Ako tvrdia, ich cieľom je vzdelávať ľudí, byť ich prínosom a pomôcť im sa posunúť vo svojom živote ďalej. „Toto poslanie je naším nosným pilierom dodnes. Pestujeme ho, rozvíjame, zdokonaľujeme a prispôsobujeme sa meniacim sa potrebám reálneho života,“ hovorí Jozef Fencik, konateľ spoločnosti.

Článok bol vytvorený a uverejnený denníkom KOŠICE:DNES.